Nowy rządowy program „Pierwsze mieszkanie”.

Zgodnie z prasowymi zapowiedziami polski rząd szykuje nowy program wsparcia zakupu mieszkania dla klasy średniej. Zakłada się, że pierwszy rok jego funkcjonowania będzie kosztował budżet Państwa około 100 mln złotych. Ma ruszyć 1 lipca tego roku, umożliwia uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania lub domu przez osoby poniżej 45 roku życia. Zakłada nie tylko korzystne warunki spłacania rat, lecz również państwowe dopłaty. Ze wsparcia będą mogły skorzystać jedynie osoby, które do tej pory nie otrzymały kredytu mieszkaniowego.  

 

Wysokość dofinansowania będzie uzależniona o wielkości domowego gospodarstwa. Autorzy projektu przewidują dwa maksymalne progi: 500 tysięcy dla singli oraz 600 tysięcy dla małżeństwa lub rodzica z dzieckiem 

 

Warto tu jednak nadmienić, iż wspominane limity będą dotyczyć kredytu, a nie ceny mieszkania. Co to oznacza w praktyce? Osoby dysponujące większą kwotą wkładu własnego, będą mogły wybrać droższe mieszkanie. Z kolei osoby, których nie stać na wkład własny będą mogły skorzystać z innego rządowego programu – gwarantowanego wkładu własnego.  

 

Zgodnie z zapowiedziami ministra rozwoju i technologii, osoby zakwalifikowane do „Pierwszego Mieszkania” zyskają preferencyjny kredyt ze stałym oprocentowaniem na poziomie 2 procent. Do tych kosztów trzeba będzie jeszcze doliczyć prowizję banku oraz marżę. Przez okres 10 lat z budżetu państwa będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów a oprocentowaniem kredytu przy 2-procentowej stopie.  

 

Projekt nie przewiduje ograniczeń, jeśli chodzi i położenie czy standard nieruchomości. Nie ma żadnych ograniczeń w kontekście ceny za metr kwadratowy mieszkania.  

Ciekawym rozwiązaniem w projekcie jest również tzw.  „konto mieszkaniowe”. Osoby zapisane w programie będą mogły wybrać czy od razu chcą wziąć kredyt, czy wolą odłożyć środki na zakup w przyszłości.  Minimalna kwota na konto oszczędnościowe będzie wynosiła 500 zł, maksymalna 2.000 złotych miesięcznie. Po wpłaceniu 11 wpłat rocznie ustawodawca przewiduje wypłatę specjalnej premii.  

 

Szacuje się, że z programu w samym 2023 roku skorzysta ok. 20 tys. Polaków.  
 
Nasi Doradcy na bieżąco śledzą wszystkie zmiany i programy, które mogę wesprzeć naszych Klientów w zakupie wymarzonego mieszkania na naszym osiedlu. Jeżeli macie Państwo pytania lub rozważacie wzięcie udziału w rządowym programie. Zachęcamy do kontaktu. Wspólnie znajdziemy idealne dla Państwa rozwiązanie.   

 

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 606 665 967