szczesliwa-rodzina-z-psem-przeprowadza-sie-w-nowym-domu

„Mieszkanie na Start”. O szczegółach rządowego programu wspierającego zakup pierwszego mieszkania.

Program „Bezpieczny kredyt 2%” cieszył się dużym zainteresowaniem, niestety, jak pisaliśmy w naszym poprzednim artykule, środki przeznaczone na ten cel skończyły się wraz z 2023 rokiem. Rząd rozpoczął więc prace nad nowym rozwiązaniem, które będzie wspierało zakup pierwszego mieszkania. Właśnie ruszyły pierwsze konsultacje, w tym temacie. Możemy spodziewać się, że już wkrótce koalicja rządowa wprowadzi je w życie.

 

Kto może liczyć na wsparcie?

 

Program skierowany jest do osób młodych w wieku 25-40 lat, które spełniają określone kryteria. Wsparcie będzie obejmowało zarówno singli jak i gospodarstwa wieloosobowe. Nowością w stosunku do poprzednika jest wprowadzenie kryterium dochodowego, ale o tym za chwilę.


Zasady programu  

 

Nowe regulacje zakładają różny poziom preferencyjnego oprocentowania kredytu w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym i poziomem dochodu. Dla gospodarstwa jednoosobowego limit ma wynosić 200 tys. złotych, a dla dwuosobowego 400 tys. zł, w przypadku trzyosobowego 450 zł, dla czteroosobowego 500 tys. złotych, a dla pięcioosobowego wyniesie 600 tys. złotych. Kwoty te nie stanowią maksymalnej kwoty kredytu jaki można zaciągnąć ani maksymalnej wartości nieruchomości. Oznaczają jedynie, że kredyt na preferencyjnych warunkach jest przyznawany do tych wartości, każda kwota przekraczająca te limity będzie oprocentowana na zasadach rynkowych.

Przykładowo: jeżeli singiel kupuje mieszkanie za 400 tysięcy bez wkładu własnego może liczyć na to, że 200 tysięcy zł z tej kwoty będzie oprocentowane na korzystnych zasadach – 1,5%, a pozostała część wg stawek rynkowych.

W nowym programie rząd wprowadza kryterium dochodowe, czyli maksymalny miesięczny dochód jaki może otrzymać beneficjent programu. Osoby samotne mogą zarabiać do 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie, rodziny trzyosobowe do 18 tysięcy brutto, a te z trzema członkami do 23 tysięcy brutto. Większe rodziny 4-osobowe i 5-osobowe powinny osiągać dochód do 28 tysięcy i 33 tysięcy złotych. Co ciekawe przekroczenie tych limitów nie oznacza wykluczenia z możliwości uzyskania kredytu na korzystnych zasadach. W takim przypadku będzie obowiązywać reguła„złotówka za złotówkę”. Tutaj warto jednak pamiętać, że warunki finansowe będą mniej korzystne.


Oprocentowanie kredytu – jak będzie wyglądać?

 

Wysokość oprocentowania będzie uzależniony od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dla gospodarstwa jednoosobowego i dwuosobowego wyniesie 1,5%, dla trzyosobowego 1%, czteroosobowe gospodarstwa mogą liczyć na oprocentowanie 0%. Tutaj warto nadmienić, że większe rodziny np. pięcioosobowe mogą skorzystać z programu, nawet jeśli już posiadają jakieś mieszkanie i po prostu chcą zwiększyć jego metraż. W przypadku pozostałych osób preferencyjny zakup dotyczy zakupu pierwszej nieruchomości w życiu.


Kto będzie mógł wziąć udział w nowym programie


  1. Single, ale tylko pod warunkiem, że nie będą mieli ukończonego 35 roku życia
  2. Rodziny prowadzące co najmniej dwuosobowe gospodarstwo domowe
  3. Osoby, które nie miały wcześniej domu ani mieszkania (w tym przypadku ustawodawca ma wprowadzić 3 wyjątki: udział w prawie własności, który nie przekroczył 50% i uzyskano je w drodze dziedziczenia lub darowizny, podobnie wygląda to w przypadku prawa do własności mieszkania oraz rodzin co najmniej z 3 dzieci.

Jak będzie wyglądał proces złożenia wniosku

 

Pamiętajmy, że prace nad szczegółami tego programu trwają. Zobaczymy jak będzie wyglądał w ostatecznej formie. Na szczegóły dotyczące zasad składania wniosków trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii listy banków, które będą w nim uczestniczyły. Przed złożeniem wniosku na pewno warto zadbać o dobrą historię kredytową oraz popracować nad zgromadzeniem wkładu własnego. O wszystkich zmianach i zasadach na pewno będziemy Państwa na bieżąco informować.


Co się stanie po 10 latach?


No dobrze, można by było zapytać co się stanie po 10 latach, kiedy dotacja rządowa przestanie obowiązywać? Otóż wysokość raty w takim przypadku wzrośnie, czyli beneficjent programu będzie płacić ratę w ramach rynkowego oprocentowania.

 

Podsumowanie


Tak jak już wspomnieliśmy prace nad nowym programem trwają, znamy już wstępne szczegóły. Jak będzie ostatecznie będzie to wyglądało przekonamy się już wkrótce. Dziś jednak wiadomo, że dotacje mają ruszyć w połowie tego roku.


Świetnie się składa, ponieważ spółka Janmat zaplanowała na sierpień tego roku zakończenie budowy prestiżowego Segmentu A. To ostatni etap budowy Osiedla nad Stawem, do dyspozycji naszych Klientów będzie 11 mieszkań z pięknym widokiem na otaczającą naturę. W sprzedaży będziemy mieli 5 wyjątkowych mieszkań o powierzchni 68 mkw z ogródkiem oraz 6 przestronnych lokali o powierzchni ok. 76 mkw z dużym balkonem. To w wszystko w bardzo dobrej cenie. Jeżeli jesteś zainteresowany rządową dotacją i marzysz o własnym mieszkaniu, zapraszamy na nasze osiedle.


Program Bezpieczny kredyt 2% cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, eksperci przewidują, że podobnie będzie w przypadku „Mieszkania na start” dlatego już dziś warto rozejrzeć się za interesującymi lokalami i zarezerwować te najlepsze.


W razie pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Tel. 606 665 967