Jak skorzystać z bezpiecznego kredytu 2 procent i cieszyć się nowym mieszkaniem na Osiedlu nad Stawem.

14 marca 2023 roku rząd polski przyjął projekt ustawy, który definiuje zasady udzielania państwowych dopłat do taniego kredytu hipotecznego.

 

„Bezpieczny kredyt 2 procent” jest częścią dużego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”. Propozycja taniego finansowania nowego mieszkania jest skierowana do osób poniżej 45 roku życia, które nie miały i nie posiadają mieszkania ani domu i nie mają prawa do spółdzielczego lokalu. Kredyt mogą również wziąć małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka.

 

Ustawodawca przewiduje, że nowe rozwiązanie finansowe pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową Polaków, a także odciąży domowe budżety.  Zgodnie z przyjętym harmonogramem program ma wystartować już 1 lipca tego roku. W chwili obecnej rząd nie przewiduje żadnych limitów dotyczących liczny wniosków, ale pula środków na ten program jest konkretnie określona i wynosi: 16 mld złotych.

 

W ramach rządowego dofinansowania kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie wysokości rat przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu. W programie nie przewidziano maksymalnej cen kupowanej nieruchomości. Limit kwoty kredytu, wyniesie odpowiednio 500 tys. złotych dla singla lub 600 tys. zł dla osób wychowujących co najmniej jedno dziecko (również w związku nieformalnym). W ustawie przewidziano także limit maksymalnego wkładu własnego, który wynosi 200 tys. złotych. Z bezpiecznego kredytu 2 procent będzie można skorzystać do 2027 roku. Co ciekawe w przyjętych rozwiązaniach marża banku nie będzie mogła być wyższa od marży w innych kredytach hipotecznych banku.

 

Przez pierwsze 10 lat kredytowania, z środków Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, rząd będzie dopłacał do zaciągniętego zobowiązania. Co więcej, raty kredytu będą malejące, a po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w stałej racie kapitałowo-odsetkowej.

 

Jeśli zastanawiacie się jak będzie kształtowała się miesięczna rata kredytu w programie ministerstwo podaje kilka hipotetycznych przykładów.

 

– rodzina z jednym dzieckiem otrzyma kredyt w wysokości 550 tys. zł na okres 30 lat. Procentowanie stale wyniesie w tym przypadku 8,46 % w skali roku co oznacza 5 405 złotych pierwszej raty bez dopłat. Po uzyskaniu dofinansowania kwota ta wyniesie już tylko 2 832 zł.

 

– a co w przypadku singla z kredytem 350 tys. zł? W tym przypadku zobowiązanie zaciągnięte na 30 lat wyniesie 3 439 zł a po dopłacie zaledwie 1 802 zł.

 

Gołym okiem widać, że program będzie budził wiele emocji i duże zainteresowanie. Warto więc już dziś rozpocząć poszukiwania nowej nieruchomości. W naszym biurze sprzedaży będzie można dowiedzieć się więcej nt. rządowego programu i zarezerwować mieszkanie w ramach umowy rezerwacyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziecie państwo mogli złożyć wniosek o kredyt dopiero w lipcu, kiedy wystartuje program.

 

Wysoka inflacja i duże koszty kredytów hipotecznych zahamowały liczbę kredytów udzielanych przez banki. Mimo to, chętnych na zakup mieszkania nie brakuje, a liczba dostępnych mieszkań szybko maleje. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółami tego programu i już dzisiaj zarezerwować mieszkania na Osiedlu nad stawem w Oświęcimiu.

 

Więcej informacji w naszym biurze sprzedaży i pod numerem telefonu:

Tel. 606 665 967