Rządowy program „Pierwsze mieszkanie” – Q&A

Zastanawiasz się nad zakupem nowego mieszkania? Chciałabyś skorzystać z rządowego dofinansowania do jego zakupu?

 

Przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik podstawowych pytań i odpowiedzi na temat rządowego programu. Mamy nadzieje, że pomogą przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego mieszkania.  

 

 1. Od kiedy można ubiegać się o dofinansowanie?

  Program „Pierwsze mieszkanie” ruszy od 1 lipca 2023 roku. Od tego momentu będzie można składać wnioski o dofinansowanie do zakupu mieszkania.

 

 1. Czy można kupić mieszkania przed startem programu, a następnie złożyć wniosek o jego dofinansowanie?

  Nie, dofinansowanie można otrzymać do nowo zakupionego mieszkania. Warto jednak już dzisiaj rozpocząć poszukiwania odpowiedniej nieruchomości i zarezerwować ją w ramach umowy rezerwacyjnej z deweloperem. Eksperci wskazują, że rządowy program przyczyni się do wzrostu popytu na nowe mieszkania. Może się zatem okazać, że dostępność atrakcyjnych lokali szybko zmaleje.

 

 1. Czy w programie przewidziano jakieś atrakcyjne finansowanie zakupu mieszkania?

  Tak, w ramach programu można się ubiegać o tzw. „Bezpieczny kredyt 2%”. Zakłada on bardzo atrakcyjne finansowanie ze stałą stopą procentową, do którego dopłaci Państwo.

 

 1. Kto może ubiegać się o taki kredyt?

  Osoba, która nie przekroczyła 45 roku życia i nie miała i nie ma mieszkania (w tym domu lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego). W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna osoba.

 

 1. Ile wynosi maksymalna kwota kredytu?

  Kredyt będzie można uzyskać w wysokości do 500 tys. zł. W przypadku małżeństw lub posiadania co najmniej jednego dziecka do 600 tys. Zł. Poniżej zamieszczamy dwa hipotetyczne przykłady wysokości kredytu przygotowane przez ministerstwo.
  – Rodzina z jednym dzieckiem otrzyma kredyt w wysokości 550 tys. zł na okres 30 lat. Procentowanie stałe wyniesie w tym przypadku 8,46 % w skali roku co oznacza 5 405 złotych pierwszej raty bez dopłat. Po uzyskaniu dofinansowania kwota ta wyniesie już tylko 2 832 zł.
  – singiel z kredytem 350 tys. zł? W tym przypadku zobowiązanie zaciągnięte na 30 lat wyniesie 3 439 zł, a po dopłacie zaledwie 1 802 zł.

 

 1. Ile lat państwo będzie dopłacało do kredytu hipotecznego?

  Państwa dopłata do miesięcznej raty kredytu będzie przysługiwała przez 10 lat. Oznacza to, że państwo dopłaci do pierwszych 120 rat kredytu, a kolejne raty będą malejące.

 2. Czy obowiązuje limit cenowy za metra kwadratowy przy zakupie mieszkania? 
  Nie, w programie nie przewidziano takich limitów. Kredyt będzie można zaciągnąć na dowolną nieruchomość.
 1. Co to jest konto mieszkaniowe z premią od Państwa?

  Konto jest przeznaczone dla osób, które planują zakup mieszkania w przyszłości np. dla swoich dzieci lub jako kapitał na czas emerytury. Konto będzie mógł założyć każdy kto nie miał i nie ma mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Z tego rozwiązania będzie mogła skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci. Konto mieszkaniowe będzie można założyć do 13 roku życia. Na koncie mieszkaniowym trzeba będzie systematycznie oszczędzać od 3 do 10 lat. Minimalna wpłata miesięczna wyniesie 500 zł (6 tys. zł rocznie). Za minimum 11 wpłat w roku w kwocie co najmniej 500 zł można będzie otrzymać dodatkową premię oszczędnościową od Państwa.

 

 1. Ile wyniesie dodatkowa premia od Państwa w ramach konta mieszkaniowego.

  Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowej zmiany wartości ceny 1 m kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Co ciekawe, oszczędności będą dodatkowo oprocentowane i zwolnione z tzw. podatku Belki.

 

 1. Czy rządowy program może mieć wpływ na wzrost ceny mieszkań.

  Niestety, niezależni eksperci wskazują, że proponowane działania wpłyną na wzrost popytu, co z kolei przełoży się na wzrost średnich cen mieszkań. Pogłębiając również problem z dostępnością mieszkaniową dla gospodarstw domowych – średnio i mało zamożnych. Dlatego już dzisiaj warto zarezerwować interesującą Państwa nieruchomość, takie rozwiązanie zagwarantuje utrzymanie obecnej ceny mieszkania.