Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który na pewno pomoże przy zakupie wymarzonej nieruchomości. Przede wszystkim warto pamiętać, że zakup mieszkania to proces. Do którego warto się dobrze przygotować. Decyzja o zakupie mieszkania jest bowiem pierwszym małym krokiem do jego posiadania.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania? Oczywiście każdy z nas ma odmienne preferencje, niemniej jednak są cechy wspólne, które powinny być ważne dla każdego. Podstawa to dobra lokalizacja. Duże znaczenie ma oczywiście cena, w końcu każdy z nas dysponuje określonym budżetem. Warto również zwrócić uwagę na najbliższą okolicę i infrastrukturę.
Kiedy wybierzemy już swoje wymarzone „M” udajemy się do biura sprzedaży dewelopera i podpisujemy tzw. umowę rezerwacyjną. Wspomniana umowa zapewnia wyłączenie przedmiotu rezerwacji z oferty handlowej Dewelopera. Warto pamiętać, że taka umowa nie jest tzw. umowa nazwaną, jej zastosowanie ogranicza się właściwie do zarezerwowania konkretnej oferty. Przy podpisaniu umowy, o której mowa kupujący dokonuje wpłaty wynoszącej zazwyczaj 2-6 tys. zł. W przypadku zawarcia Umowy Deweloperskiej Deweloper zobowiązuje się zaliczyć kwotę na poczet części ceny zakupu nieruchomości określonej w Umowie Deweloperskiej. Zawsze podpisuje się ją na określony czas, przeważnie na 3 do 6 tygodni. Po tym okresie kupujący może jeszcze wycofać się z zakupu, wtedy wpłacona kwota jest mu zwracana.
Jeżeli kupujemy mieszkanie płacąc gotówką to wystarczy, że po wspomnianym okresie pojawimy ponownie w biurze i potwierdzimy chęć zakupu mieszkania. Przedstawiciel dewelopera przygotuje wtedy komplet niezbędnych dokumentów i w porozumieniu z Klientem umówi spotkanie z notariuszem. Na tym spotkaniu strony wspólnie potwierdzają transakcje. Po zakupie lokalu i wypełnieniu wszystkich formalności, otrzymujemy harmonogram zgodnie z którym wpłacamy środki uzgodnionymi transzami na rachunek powierniczy. Mieszkaniowy rachunek powierniczy został wprowadzony, aby lepiej chronić interesy i środki finansowe nabywców nieruchomości jeszcze w trakcie jej budowy. Obowiązek utworzenia takiego rachunku wynikają bezpośrednio z przepisów prawa, dokładnie ustawy deweloperskiej z 2011 roku.
Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli zakup mieszkania finansuje się kredytem hipotecznym, w tym przypadku naszym Klientom zawsze polecamy udać się do doradcy finansowego. Dlaczego warto? Po pierwsze taka wizyta jest całkowicie bezpłatna dla Klienta, a doradca precyzyjnie wyjaśni wszystkie wątpliwości i co najważniejsze pomoże w przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Po drugie taki doradca dysponuje ofertą wielu banków, co zdecydowanie usprawni proces – nie musimy wtedy „biegać po bankach”. Po złożeniu wniosku kredytowego, czekamy na decyzję o przyznaniu kredytu. Jeśli decyzja jest pozytywna, podpisuje się umowę z bankiem. Kolejnym etapem jest podpisanie aktu notarialnego.
Kolejnym ważnym krokiem jest wpłata wkładu własnego, mamy na to 7 dni od momentu podpisania aktu. Wkład własny to przeważnie ok. 20% ceny wartości mieszkania, resztę transz przelewa się już zgodnie ze wspomnianym harmonogramem spłat. Wtedy czekamy już tylko na odbiór mieszkania, podczas którego następuje spisanie protokołu z deweloperem. Obie strony podpisują wtedy akt przeniesienia własności. Od tego momentu można się już cieszyć wymarzonym mieszkaniem! Teraz najprzyjemniejsza część, czyli projektowanie, urządzanie mieszkania i można się wprowadzać.