Zakup mieszkania, ale od czego zacząć?

Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który na pewno pomoże przy zakupie wymarzonej nieruchomości. Przede wszystkim warto pamiętać, że zakup mieszkania to proces. Do którego warto się dobrze przygotować. Decyzja o zakupie mieszkania jest bowiem pierwszym małym krokiem do jego posiadania. 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania? Oczywiście każdy z nas ma odmienne preferencje, niemniej jednak są cechy wspólne, które powinny być ważne dla każdego. Podstawa to dobra lokalizacja. Duże znaczenie ma oczywiście cena, w końcu każdy z nas dysponuje określonym budżetem. Warto również zwrócić uwagę na najbliższą okolicę i infrastrukturę. 

 

Kiedy wybierzemy już swoje wymarzone „M” udajemy się do biura sprzedaży dewelopera i podpisujemy tzw. umowę rezerwacyjną. Wspomniana umowa zapewnia wyłączenie przedmiotu rezerwacji z oferty handlowej Dewelopera.  Warto pamiętać, że taka umowa nie jest tzw. umowa nazwaną, jej zastosowanie ogranicza się właściwie do zarezerwowania konkretnej oferty. Przy podpisaniu umowy, o której mowa kupujący dokonuje wpłaty wynoszącej zazwyczaj 2-6 tys. zł.  W przypadku zawarcia Umowy Deweloperskiej Deweloper zobowiązuje się zaliczyć kwotę na poczet części ceny zakupu nieruchomości określonej w Umowie Deweloperskiej. Zawsze podpisuje się ją na określony czas, przeważnie na 3 do 6 tygodni. Po tym okresie kupujący może jeszcze wycofać się z zakupu, wtedy wpłacona kwota jest mu zwracana.

 

Jeżeli kupujemy mieszkanie płacąc gotówką to wystarczy, że po wspomnianym okresie pojawimy ponownie w biurze i potwierdzimy chęć zakupu mieszkania. Przedstawiciel dewelopera przygotuje wtedy komplet niezbędnych dokumentów i w porozumieniu z Klientem umówi spotkanie z notariuszem.  Na tym spotkaniu strony wspólnie potwierdzają transakcje. Po zakupie lokalu i wypełnieniu wszystkich formalności, otrzymujemy harmonogram zgodnie z którym wpłacamy środki uzgodnionymi transzami na rachunek powierniczy. Mieszkaniowy rachunek powierniczy został wprowadzony, aby lepiej chronić interesy i środki finansowe nabywców nieruchomości jeszcze w trakcie jej budowy. Obowiązek utworzenia takiego rachunku wynikają bezpośrednio z przepisów prawa, dokładnie ustawy deweloperskiej z 2011 roku.

 

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli zakup mieszkania finansuje się kredytem hipotecznym, w tym przypadku naszym Klientom zawsze polecamy udać się do doradcy finansowego. Dlaczego warto? Po pierwsze taka wizyta jest całkowicie bezpłatna dla Klienta, a doradca precyzyjnie wyjaśni wszystkie wątpliwości i co najważniejsze pomoże w przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Po drugie taki doradca dysponuje ofertą wielu banków, co zdecydowanie usprawni proces – nie musimy wtedy „biegać po bankach”. Po złożeniu wniosku kredytowego, czekamy na decyzję o przyznaniu kredytu. Jeśli decyzja jest pozytywna, podpisuje się umowę z bankiem. Kolejnym etapem jest podpisanie aktu notarialnego. 

 

Kolejnym ważnym krokiem jest wpłata wkładu własnego, mamy na to 7 dni od momentu podpisania aktu. Wkład własny to przeważnie ok. 20% ceny wartości mieszkania, resztę transz przelewa się już zgodnie ze wspomnianym harmonogramem spłat. Wtedy czekamy już tylko na odbiór mieszkania, podczas którego następuje spisanie protokołu z deweloperem. Obie strony podpisują wtedy akt przeniesienia własności. Od tego momentu można się już cieszyć wymarzonym mieszkaniem! Teraz najprzyjemniejsza część, czyli projektowanie, urządzanie mieszkania i można się wprowadzać.