Ile kosztuje i jak je zaplanować?
Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim powinniśmy oszacować budżet na jego wykończenie. Całkowity jego koszt zależy od standardu wyposażenia oraz jakości użytych materiałów wykończeniowych. Oczywiście duże znaczenie przy szacowaniu kosztów ma sam rozmiar mieszkania. Podczas obliczania warto wziąć pod uwagę jak największą liczbę szczegółów takich jak elektryka, hydraulika czy instalacje. Dzięki temu nasz kosztorys nie będzie znacząco odbiegał od realnie poniesionych kosztów.
Brzmi skomplikowanie? Jak to prawidłowo wyliczyć? Pod uwagę należy brać ceny materiałów, wyposażenie oraz koszt ekipy remontowo-budowlanej. Zatem ile kosztuje wykończenie mieszkania? Przyjmuje się, że w 2022 roku w Oświęcimiu koszt średniego standardu wykończenia plasuje się na poziomie 1.000-1.200 zł brutto za m2. Zatem koszt wykończenia mieszkania o powierzchni ok. 60 m2, przy powyższych założeniach, będzie oscylował pomiędzy 60 a 72 tys. zł. Lokalizacja mieszkania ma tu istotny wpływ, bowiem w większych polskich miastach takich jak Kraków, Katowice czy Wrocław należy się spodziewać dużo większych wydatków. Warto tu również zaznaczyć, że istotne może być nawet samo położenie kondygnacji w bloku. Im wyższe piętro, tym koszty pracy ekipy remontowej będą większe.
Od czego warto zacząć remont? Dobrym sposobem jest samodzielne stworzenie wstępnego projektu. Nie potrzebujemy do tego programu komputerowego i projektanta. Wystarczy go zrobić przy użyciu kartki, ołówka i miarki. Plan powinien uwzględniać wszystkie nasze pomysły. Takie podejście ułatwi nam sprecyzować jakie mamy potrzeby. Dobry plan to podstawa, która przełoży się na sprawną realizację. Jeżeli chcesz, aby proces remontowy przechodził płynnie, warto wcześniej rozważyć takie elementy jak rodzaje oświetlenia czy ogrzewania, które mają być w poszczególnych pomieszczeniach.
Możemy również rozważyć kilka możliwości na obniżenie kosztów. Niezawodnym sposobem jest wykonanie niektórych prac samodzielnie. Należy przy tym pamiętać, aby podejmować się tylko takich prac, które jesteśmy wstanie sprawnie przeprowadzić sami. Zły montaż może się wiązać z koniecznością naprawy. Koszty w tym przypadku są przeważnie większe niż na początku prac. Zatem nie warto ryzykować i prace wymagające wiedzy specjalistycznej warto powierzyć specjalistom. Przy szukaniu oszczędności można też rozważyć tańsze, ale nadal jakościowo dobre materiały. Konkurencja na rynku jest obecnie na tyle duża, że poświęcając temu więcej czasu można znaleźć dobre produkty z nieco niższą ceną. Jeśli temat materiałów budowlanych czy wykończeniowych jest Ci zupełnie obcy, warto zasięgnąć radu u architekta. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale ostatecznie może się okazać, że taka porada wyjdzie na plus.
Na zakończenie, nigdy nie wiadomo do końca jakie nieprzewidziane wydatki pojawią się podczas prac. Niekoniecznie musi się to wiązać z niestarannością zatrudnionej ekipy. Nawet najdrobniejsze akcesoria, nie uwzględnione w budżecie, mają swoją cenę. Jak widać na ostateczny koszt wykończenia mieszkania ma wpływ bardzo wiele czynników. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim daje jednak szerokie możliwości aranżacji, a także umożliwia zmiany w układzie wnętrza. Dzięki temu możemy mieć mieszkanie, które w pełni przystosowane jest do naszych potrzeb.