Mamy przyjemność zaprosić Państwa do lektury wywiadu z Panią Kingą Jung-Skrzypek. Nasz Gość z zawodu jest architektem wnętrz i na co dzień prowadzi biuro projektowe KJ Studio Projektowanie wnętrz. Pani Kinga specjalizuje się we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim oraz modern classic. KJ Studio Projektowanie wnętrz przygotowało ostatnio dla naszego osiedla wyjątkowy projekt aranżacji mieszkania o powierzchni 53,80 mkw. Zachęcamy do obejrzenia, link do zdjęć znajdziecie Państwo na końcu wywiadu.
Architekci wnętrz zajmują się przede wszystkim aranżacjami przestrzeni mieszkalnymi i biurowymi. Decydując się na pomoc architekta wnętrz na etapie budowy, możemy zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, pieniędzy i stresów.
Pani Kingo, dziękujemy, że zgodziła się Pani na wywiad. Czy może nam Pani powiedzieć od kiedy warto zacząć współpracę z architektem wnętrz?
Na to pytanie większość architektów odpowie, że jak najwcześniej.
Niewielu Klientów zdaje sobie sprawę z tego, że współpracę z architektem wnętrz można podjąć, gdy:
- Stoimy przed decyzją zakupu mieszkania, wyboru projektu domu lub otrzymaliśmy projekt indywidualny przygotowany przez architekta. W takim momencie architekt pomoże ocenić, czy zaproponowany układ będzie dla Klienta odpowiedni, czy warto wprowadzić drobne zmiany jak np. przesunięcie drzwi lub podniesienie parapetu okna. Takie z pozoru niewielkie zmiany mogą być później znaczące w momencie użytkowania wnętrza. Dzięki wcześniejszej analizie projektu domu unikamy również niepotrzebnych kosztów wynikających z np. przesuwania ścianek działowych, zmian instalacji wodno-kanalizacyjnych czy elektrycznych.
- Mamy wybudowany dom w stanie surowym lub podpisaną umowę na zakup mieszkania.
To również idealny etap na to, by zacząć współpracę z architektem wnętrz. Mamy tu jeszcze czas na wprowadzenie zmian w układzie funkcjonalnym, później takie zmiany mogą być kosztowne i pracochłonne. W przypadku zakupu mieszkania jest czas na wprowadzenie ewentualnych zmian lokatorskich i przekazanie ich do dewelopera.
- Mamy już instalacje oraz ścianki działowe w domu lub za kilka dni odbieramy mieszkanie.
Na tym etapie wiele rzeczy mamy już gotowych. Architekt wnętrz dostosuje się do istniejących już instalacji lub doradzi, co można zmienić. Tutaj musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jeśli będziemy wprowadzać zmiany (kucie ścian, przesuwanie instalacji, zmiany otworów drzwiowych itp.). Projekt wnętrza nie jest przygotowywany w kilka dni. Często zajmuje on kilka tygodni. Każdego dnia otrzymujemy od Klientów zapytania o współpracę i podjęcie prac nad projektem wnętrza. Często są to prośby o wykonanie wizualizacji „na już”. Dziękujemy za ogromne zaufanie. Jeżeli rozpoczynają Państwo budowę domu lub planują zakup mieszkania, zachęcamy, by zgłosić się do architekta wnętrz już dzisiaj. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu, a architekt będzie mógł pomóc w wielu kwestiach. Lepiej jest poczekać na projekt wnętrza, który będzie funkcjonalny, dopasowany do naszego gustu i stylu życia.
Czy może nam Pani opowiedzieć o korzyściach płynących ze współpracy z biurem projektowym. Po prostu, dlaczego warto rozpocząć współprace z architektem wnętrz?
Myślę, że jest wiele powodów, dla których warto rozpocząć współpracę z architektem wnętrz.
Pierwszym z nich jest oszczędność czasu. Wielu Klientów sądzi, że są w stanie sami zaaranżować swoje wnętrze. Niestety bez odpowiedniej wiedzy na temat ergonomii, nowoczesnych materiałów czy rozwiązań, samodzielny proces projektowania wnętrza, może okazać się żmudny, czasochłonny i bardzo frustrujący. Nawet doświadczony architekt poświęca określoną ilość czasu i swojej pracy na zaprojektowanie funkcjonalnego wnętrza odpowiadającego potrzebom i oczekiwaniom estetycznym swoich Klientów.
Pamiętajmy, że architekt wnętrz często współpracuje z podwykonawcami, których może polecić Klientowi (firma remontowa, stolarz, hydraulik). Dzięki temu nie tracimy już czasu na poszukiwania sprawdzonych fachowców. Jeśli ważny jest dla nas nasz czas oraz spokój ducha warto zastanowić się nad pojęciem współpracy z architektem wnętrz.
Zdarza się, że trafiają do mnie Klienci, którzy mają jasno określone pomysły oraz wizję własnego wnętrza. Z jednej strony jest to dobre, gdyż wiedzą czego chcą, natomiast z drugiej często są zamknięci na inne, nowe pomysły i rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie pomysły będą adekwatne do danego wnętrza i możliwe do zrealizowania. I tu jest kolejna korzyść związana ze współpracą z architektem wnętrz. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu jest on w stanie wydobyć z wnętrza jego zalety i ukryć wady, optycznie powiększyć lub rozjaśnić wnętrze. Korzystając z jego usług, możemy być pewni, że otrzymamy projekt, który będzie spójny, funkcjonalny oraz dopasowany do naszych potrzeb.
Na koniec chciałam zwrócić uwagę na to, że współpraca z architektem wnętrz po prostu nam się opłaca! Może zabrzmieć do dziwnie, gdyż zatrudnienie architekta to koszt, jednak dzięki jego wiedzy, doświadczeniu i pracy, unikniemy niepotrzebnych wydatków. Chyba każdemu zdarzyło się kupić wyposażenie, które nie do końca do siebie pasowało, zaplanować zbyt małą ilość gniazdek elektrycznych czy punktów świetlnych. Współpraca z architektem pozwoli nam uniknąć tego typu kosztów.
Zdajemy sobie sprawę, że usługa projektowa kosztuje, zresztą jak praca innych specjalistów. Wydaje nam się jednak, że w tej sprawę narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przeświadczenie, że projekt realizowanych przez architekta będzie absurdalnie drogi.
Klienci obawiają się współpracy z architektem, gdyż myślą, że jest to usługa luksusowa. W przypadku niewielkich inwestycji cena projektu może stanowić sporą części budżetu, jaki posiada Klient. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na pełny projekt z wizualizacjami, rysunkami dla wykonawców i listą zakupów, może w takim wypadku warto skorzystać z porady architektonicznej, jakiej może nam architekt udzielić. Natomiast przy inwestycjach średnich i dużych, koszt projektu będzie jedynie niewielką częścią całego przedsięwzięcia. Warto zwrócić się do architekta o pomoc, przedstawiając mu nie tylko swoje oczekiwania, ale i budżet. Podczas procesu projektowego, uwzględni on możliwości finansowe Klienta i zaproponuje takie rozwiązania i wyposażenie, które zmieści się w zaplanowanym budżecie.
Na zakończenie chcielibyśmy zapytać od czego zacząć współpracę i jak powinniśmy się do niej przygotować?
W naszym przypadku pierwszym etapem współpracy jest kontakt mailowy lub telefoniczny i przygotowanie oferty. Niezbędne jest tu otrzymanie rzutu budowlanego. Następnie Klient otrzymuje od nas szczegółową ankietę do wypełnienia, dzięki której poznajemy jego oczekiwania, preferencje oraz potrzeby. Jeśli jest taka możliwość, spotkamy się również osobiście i omawiamy pozostałe ważne kwestie. Na takim spotkaniu Klient przedstawia nam swoje inspiracje, wspólnie wybieramy materiały takie jak płytki, panele i drzwi.
Bardzo ważną kwestią jest zaopatrzenie się w pozytywne nastawienie, otwartość na nowe rozwiązania i cierpliwość, które pozwolą nam sprawnie i przyjemnie przejść proces projektowania naszego wymarzonego wnętrza.
Bardzo dziękujemy za spotkanie i przygotowany projekt. Biuro projektowe Pani Kingi Jung-Skrzypek przygotowało dla Klientów Osiedla nad Stawem specjalną ofertę: 15% rabatu na projekt mieszkania. Pakiet zawiera: inwentaryzację wnętrza, analizę potrzeb Klienta, wizualizację wnętrza w formie 3D, możliwość wprowadzenia dwukrotnie zmian do całej aranżacji, rysunki techniczne z wymiarami, spis wyposażenia, zakupy z architektem.
Link do projektu mieszkania: https://we.tl/t-efVwZQkrkY