Dlaczego warto wymienić stare mieszkanie na nowe?

Dlaczego warto wymienić stare mieszkanie na nowe?

Z naszego najnowszego artykułu dowiecie się, dlaczego warto rozważyć wymianę starego mieszkania na nowe i dlaczego się to opłaca.

 

Zacznijmy jednak od początku. Rynek nieruchomości bardzo dynamicznie się zmienia, warto podążać za nowymi trendami. Mieszkania, szczególnie te ze starego budownictwa, szybko tracą na wartości. W dodatku budowane jeszcze w okresie PRL charakteryzują się bardzo niską jakością wykonania. Duży odsetek tych mieszkań nie spełnia już aktualnych norm i przepisów budowlanych. To co wyróżnia nowe budownictwo to przede wszystkim duży komfort i jakość użytych przy budowie materiałów. Stare niedoinwestowane budownictwo nieodłącznie wiąże się z potrzebą ciągłych remontów, awariami instalacji gazowych czy elektrycznych oraz zbyt małą ilością miejsc parkingowych. Nowe mieszkania, w tym porównaniu, wyglądają zupełnie inaczej. Mają przestronne, jasne i wygodne klatki schodowe. Komfortowy i wygodny w codziennym użytkowaniu rozkład pokoi w mieszkaniu. Do dyspozycji Klientów są windy i wygodne miejsca parkingowe.  Takie mieszkania nie tracą aż tak szybko ceny, różny metraż mieszkań pozwala z kolei dostosować je do indywidualnych potrzeb i preferencji Klientów.

 

Często odkładamy marzenie o nowym mieszkaniu ze względu na finanse czy z obawy przed dużą ilością formalności. Jeżeli zagłębimy się w ten temat, może się okazać, że nasze obawy są całkowicie nieuzasadnione. Mieszkanie z rynku pierwotnego wydaje się na starcie droższe, jednak, jeżeli założymy, że jest bezczynszowe, z własnym parkingiem, z nowymi i bezpiecznymi instalacjami oraz 5 letnią gwarancją to może się okazać, że w zasadzie wychodzi w tej samej cenie co mieszkanie z rynku wtórnego. W dodatku Klient, który skorzysta z oferty wymiany mieszkania nie płaci podatku od czynności cywilno-prawnych od sprzedaży mieszkania. Większość takich transakcji sprzedaży i zakupu nieruchomości odbywa się we współpracy z biurami pośrednictwa sprzedaży odpadają w tym przypadku koszty pośrednika, który pobiera za swoją pracę prowizję w wysokości nawet do 3% wartości transakcji.

 

Jeżeli czytacie Państwo jeszcze ten artykuł i nadal zastanawiacie się czy warto? To mamy dla Państwa argument, który pomoże podjąć właściwą decyzję. Poniżej prezentujemy tabelę z podsumowaniem kosztów utrzymania mieszkania nowego versus z rynku wtórnego w ujęciu zarówno miesięcznym jak i rocznym.

 

 WYDATKI

RYNEK PIERWOTNY

RYNEK WTÓRNY

Czynsz

0 zł

550 zł

Woda

100 zł

100 zł

Energia

100 zł

100 zł

Centralne ogrzewanie

150 zł

200 zł

Podgrzewanie wody

w ramach CO

100 zł

Fundusz remontowy

50 zł

100 zł

Gwarancja

5 lat

brak

Parking własny

opcjonalnie

brak

Stan instalacji

nowa

stara

Grunt

pełna własność

użytkowanie wieczyste

   

Koszt miesięczny

400 zł

1 150 zł

Koszt roczny

4 800 zł

13 800 zł

Dla młodych ludzi to świetna okazja by mieszkać komfortowo w znacznie lepszej lokalizacji. Dla ludzi starszych to dobry sposób by pozbyć się kosztów czynszu.

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo u naszych Doradców, zachęcamy do kontaktu telefonicznego.